Len setý (Linum usitatissimum L.), jednoletá rostlina typická svými blankytně modrými květy, patří k nejstarším užitkovým rostlinám. Od pradávna se uplatňuje i v medicíně, lněná semínka a lněný olej jako lék při potížích se sliznicemi svým pacientům doporučoval i proslulý starořecký lékař Hippokrates. Za celá tisíciletí neztratil len nic ze své slávy. Stejně jako dřív se v podobě semínek nebo oleje využívá pro péči o lidské i dnes. Len setý se pro své účinky navíc označuje jako rostlina třetího tisíciletí.
Lněná semínka jsou hlavní náplní tohoto webu. Chcete vědět proč? Co je na těchto semínkách tak mimořádného? Jaké je jejich složení a využití? Všechny potřebné informace najdete na jednom místě, právě tady na tomto webu.
SLOŽENÍ SEMÍNKA
Lněné semínko toho ve svém složení nabízí opravdu hodně. I proto se řadí mezi superpotraviny, na rozdíl od mnoha jiných však stojí pár korun. Superpotraviny nemusejí být jenom drahé a exotické, lněné semínko je důkazem. Více v článku: Lněné semínko: Co o něm (asi) nevíte.
Lněné semínko je hodnotným zdrojem:
- vlákniny
- omega 3 mastných kyselin
- fytoestrogenů (lignanů)
- minerálních látek
- slizů aj.
ÚČINKY NA ZDRAVÍ
Díky svému složení nabízí mnohostranné účinky v oblasti lidského zdraví. Lněné semínko mj.:
- podporuje činnost střev a vylučování škodlivin
- je prospěšné proti zácpě
- příznivě působí na činnost mozků a nervu
- působí proti stresu
- harmonizuje hormonální rovnováhu
- pozitivně ovlivňuje stav sliznic
- odráží se i na vzhledu pokožky
- zlepšuje vlasy a nehty
Více o účincích lněného semínka tady.
VYUŽITÍ SEMÍNKA
Lněné semínko se dá jíst prostě jen tak. Stačí si nabrat semínka na lžičku a – důkladně je rozkousat mezi zuby! Důkladné rozkousání semínek je nanejvýš důležité, protože lněná semínka mají velmi pevnou slupku. Pokud nedojde k narušení slupky, procházejí semínka lidským zažívacím traktem beze změny, nemohou předat nic ze svého cenného složení. I proto se semínka konzumují častěji předem nadrcená, rozemletá nebo rozmixovaná.
Je jedno, zda využijete semínka nadrcená prostřednictvím hmoždíře, dáte si mletá lněná semínka díky mlýnku nebo semínka rozmixovaná v mixéru – vždy byste je však měli sníst co nejdříve. Mletá lněná semínka mají omezenou trvanlivost. Narušení slupky semínek vede k rychlé oxidaci. Semínka proto snězte co nejdříve po namletí.
Lněná semínka si můžete dát také jako sliz. Jde o jednoduchý nálev ze lněných semínek, díky kterému ze semínek vytěžíte maximum živin. Vyzkoušet můžete i lněný čaj, ale i další a další recepty, které nejenom prospějí vašemu zdraví, ale budou i chutnat – například takové lněné krekry.
Tak dobrou chuť!
Ať již připravujete, vaříte, jíte cokoliv – zkuste tam přidat i lněná semínka:
Nenechte si to pro sebe
Podělte se s přáteli o recepty pro zdraví a pohodu na sítích! Budou rádi.