TOP, Zažívání, Zdraví

Jak ho využít?

Jak konzumovat lněné semínko? Dá jíst jen tak. Vlastně to není jen tak – semínko je totiž třeba důkladně rozkousat. Přes pevnou slupku se jinak nedostanou jeho prospěšné látky tam, kde se řádně využijí. Pokud sníte lněné semínko celé – bez porušené slupky, projde lidským zažívacím traktem beze změny. Na konci ho tělo jednoduše vyloučí tak, jak do něho vešlo.

Buďme praktičtí!

Místo důkladného rozkousávání semínek je samozřejmě lepší semínka jednoduše rozemlít (třeba v kávovém mlýnku), rozmixovat v mixéru nebo rozdrtit v hmoždíři – záleží, co máte ve své kuchyni k dispozici.

  • Protože drcená, rozmixovaná nebo mletá lněná semínka snadno podléhají oxidaci, zkonzumujte semínka co nejdříve po nadrcení.
  • Pokud je nesníte hned, uchovávejte je v uzavřené nádobě v chladničce, nikdy ne dlouho – stále platí, že drcené semínko je nejcennější čerstvé.

Z hlediska trávení vám zase bude nejprospěšnější slizová podoba semínka.

Jak se semínek udělat sliz? To se dozvíte dále…

PROBUĎTE HO!

Každá rostlina dává do svých semínek maximum živin, svoji sílu a to nejcennější, co má. V každém semínku je ukryta podstata každé jediné rostliny. Každé semínko je semínkem života, který jenom spí a čeká na probuzení. K probuzení semínka stačí málo – voda.

Pokud semínko namočíte, začne pomalu klíčit, aktivuje svoji skrytou sílu a obsažené látky se stanou ještě hodnotnější. Semínko je živější již podle chuti. Je také lépe stravitelné. To platí pro všechny druhy semínek, ořechů nebo luštěnin.

NECHTE HO NABOBTNAT

Pokud jde o lněné semínko, ve vodě nedojde jenom k jeho probuzení a aktivaci. Semínko ve vodě vytvoří zvláštní slizovitou konzistenci. Této polotekuté hmotě se říká nálev z lněných semínek. Sliz nálevu představuje především o rozpustnou vlákninu užitečnou pro správné fungování střev.

Jak připravit nálev z lněných semínek?

Jednoduše. Zalijte lžičku semínek cca 250 ml a nechte odstát několik hodin. Ideálně si nálev připravíte večer, necháte ho odstát přes noc a ráno je připravený ke konzumaci. Anebo nálev začnete připravovat ráno a v podobě slizu si ho dáte večer před spaním.

Nálev z lněných semínek můžete sníst jen tak (nezapomeňte na řádné rozkousávání). Ne každému však takový nálev, resp. sliz vyhovuje. Pokud patříte mezi ně, můžete nálev přidat třeba do tvarohu, jogurtu, ovesné kaše, rozmixovaného banánu, smoothie apod.

VEJCE, ALE VEGETARIÁNSKÉ

Sliz – ještě chvilku se mu budeme věnovat. Sliz z lněných semínek totiž připomíná konzistenci vajec, a tak se využívá jako vegetariánské vejce. Pro vegetariány je lepivý sliz z lněných semínek rostlinná alternativa vajec.

Jak sliz nahradí vejce? Jednoduše. Polévkovou lžíci lněných semínek rozmixujte se dvěma lžícemi studené vody. To je vše. Máte lepivý gel, který v receptech nahradí 1 slepičí vejce.

UDĚLEJTE Z NĚHO KREKR/Y

Semínka smíchaná (nikoli rozmixovaná) s horkou vodou jsou základem pro slané krekry. I ty využívají sliz, který semínka ve vodě vytváří. Díky slizu není potřeba žádné spojovadlo.

Recept na lněné krekry je jednoduchý!

Zalijte lněná semínka horkou vodou, přidejte sůl, případně koření podle chuti a chvíli vyčkejte. Jakmile se vytvoří sliz, vytvořte placičky, vyskládejte je na plech a nechte vysušit v troubě. Recept tady.

RECEPTY

Lněné krekry nemusejí být jenom z lněných semínek. Existují i další a další recepty, které kombinují různá semínka, koření i další ingredience. Lněná semínka se mohou stát základem nejenom pro krekry, ale také pro nejrůznější sušenky nebo chipsy. Využijete je při pečení chleba i dalšího pečiva, uplatní se při přípravě granoly a mnohého dalšího. To je teplá kuchyně.

Studená kuchyně kombinuje lněná semínka s tvarohem, jogurtem, kysanou smetanou, podmáslím… Mléčná bílkovina má podporovat prospěšné vlastnosti semínek. Účinnost obsažených látek údajně podpoří i síra, kterou obsahuje například česnek, cibule nebo pórek. Tyto ingredience, samozřejmě spolu s lněnými semínky se uplatní při přípravě nejrůznějších pomazánek.

Semínky se dají zasypat nejrůznější zeleninové i ovocné saláty, ale také zpestřit polévky a omáčky.

ZPRAŽTE HO!

Tak jako voda probudí semínko k životu, sporák ho pěkně zpraží. Semínko bude méně živé, ale chuťově si může polepšit.

Pražená semínka jsou tradiční pochoutkou. A pražit se samozřejmě dají i ta lněná. Stačí je nechat chvilku na rozpálené pánvičce, příp. posolit a okořenit. Detailní návod a recept tady.

LÉČIVÉ ŠPÉCIE

Nakonec zbyly ty léčivé lněné špécie. Zřejmě nezaujmou jako chuťové delikatesy, ale jistě potěší ty, kteří mají zájem o střízlivé návody z lidového léčitelství. To semínka lnu využívá také jako lněný čaj.

Je toho hodně? To je. A ještě je tu vnější využití semínek. Lněný čaj lze využít jako kloktadlo. Rozdrcená semínka se zase uplatní jako protizánětlivý obklad na bolavé klouby, svaly nebo rány, ze kterých vytáhne hnis.


Pustíte se do lněných špécií?

Potřebujete k tomu zejména chuť a samozřejmě lněná semínka.

Koupit se dají například tady:

Nenechte si to pro sebe

Podělte se s přáteli o recepty pro zdraví a pohodu na sítích! Budou rádi.

1 thought on “Jak ho využít?

  1. […] Samozřejmě, že nemusíte semínka konzumovat jen tak. Nadrcená semínka můžete klidně přimíchat do ovesné kaše, müsli, jogurtu, tvarohu, smoothie apod. Klidně se můžete kombinovat s dalšími semínky, ořechy a ovocem. Fantazii se meze nekladou. Pokud potřebujete popostrčit, tipy na využití semínka najdete tady. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *