ENCYKLOPEDIE

Slunečnicové semínko

Slunečnicové semínko je darem slunečnice, rostliny, jejíž latinský název Helianthus se dá přeložit jako květ Slunce. Zářivě žlutý květ slunečnice Slunce skutečně připomíná již na první pohled. Se Sluncem se pojí také díky složení svých semínek, která jsou zdrojem životní energie podobně jako samotné Slunce.

A jaké je tedy složení slunečnicových semínek? Co všechno toto složení slibuje? Jaké jsou účinky nebo využití semínek? To vše se dozvíte v tomto článku.

SLOŽENÍ SEMÍNKA

Složení semínka slunečnice je z chemického pohledu velmi podobné plodům podzemnice olejné (arašídy, buráky, burské oříšky). Je bohatým zdrojem kvalitních olejů – nenasycených mastných kyselin, zejména kyseliny linolové (LA), dále pak i kyseliny palmitové, stearové nebo olejové. Pyšní se i obsahem vitamínů rozpustných v tucích (vitamíny A, D, K) nebo minerálních látek jako je vápník a fosfor. Z nutričního hlediska je zajímavý i podíl proteinů (cca 25 – 40 %).

Ve složení slunečnicového semínka najdeme i vlákninu – celulózu, hemicelulózu, lignin, pektiny, dále kyselinu fitovou, steroly, alkoholy, uhlovodíky nebo antokyany. Antokyany patří ve složení slunečnicového semínka k těm nejvýznamnějším antioxidantům, ale antioxidační účinky nesou i další obsažené látky.

ÚČINKY NA ZDRAVÍ

Díky obsahu kyseliny linolenové přispívá slunečnicové semínko k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém.

Slunečnicové semínko slouží i jako zdroj konjugované linolové kyseliny (CLA), které jsou připisovány antikarcinogenní účinky. Příznivě ovlivňuje hospodaření s tuky v lidském těle, takže je prospěšná pro sportovce a ty, kteří chtějí zvýšit množství svalů a snížit podíl tuků v těle. Z tohoto důvodu CLA najdeme i v přípravcích na hubnutí. V neposlední řadě je skloňována i se schopností posilovat imunitu nebo potlačovat alergické reakce.

VYUŽITÍ SEMÍNKA

Slunečnice (Helianthus annuus) je až čtyřmetrovou rostlinou z čeledi hvězdnicovité, která zpravidla nese jeden květ. Květní úbor dosahuje úctyhodné velikosti s průměrem až 40 cm.

Slunečnicová semínka se konzumují loupaná. Chutnají jen tak, ale dají se využít k posypání nejrůznějších pokrmů. Tradičně se využívají jako složka nebo posyp pečiva, ve zdravé výživě se přidávají například do nejrůznějších ovocných a zeleninových salátů. Hodí se ve slaných i sladkých variacích.

Slunečnicová semínka v kuchyni poslouží i jako slunečnicový olej, patří k těm nejznámějším olejům české kuchyně. Běžně se využívá ve studené i teplé kuchyni. Pokud jde o panenský slunečnicový olej (s vysokým podílem omega 6 mastné kyseliny), není však vhodný pro smažení.

Nenechte si to pro sebe

Podělte se s přáteli o recepty pro zdraví a pohodu na sítích! Budou rádi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *