ENCYKLOPEDIE

Konopné semínko

Pěstování konopí je legislativně omezeno, protože rostlina obsahuje psychoaktivní látky (THC, marihuana). Konopná semínka a produkty z konopí pocházejí z druhů konopí se sníženým podílem THC. Nemají proto psychoaktivní působení, zato nabízejí zdraví prospěšné účinky.

Konopná semínka jsou originální složkou zdravé výživy, nabízejí cenné bioaktivní složení a všestranné účinky. Chcete vědět víc?

SLOŽENÍ SEMÍNKA

Konopné semínko patří k olejnatým semenům. V jeho složení najdeme asi 30 % oleje (tuků) s vysokým podílem nenasycených mastných kyselin (kyselinami omega-3 alfa linolenová a omega-6 linolová kyselina v optimálním poměru 1:3), dále 20 – 30 % sacharidů a 25 % bílkovin – proteinů (edestin, albumin). Nechybí ani vláknina (10 – 15 %).

Zatímco u jiných semínek se vyzdvihuje zejména obsah kvalitních tuků, u konopného semínka nestojí v pozadí ani snadno stravitelné proteiny s esenciálními aminokyselinami (arginin, methionin, cystein). Cenný je i obsah vitamínu E (tokoferol), vitamínů B-komplexu (thiamin, riboflavin) nebo minerálních látek – fosfor, draslík, hořčík, vápník, železo, zinek.

ÚČINKY NA ZDRAVÍ

Konopné semínko je mj. zdrojem přírodních antioxidantů, také díky obsahu antioxidantů se pyšní těmito účinky:

  • brání poškození buněk, chrání před volnými radikály
  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi
  • příznivě ovlivňují kardiovaskulární systém
  • funguje jako prevence některých civilizačních chorob
  • podporuje hojení sliznic a pokožky

Konopné semínko se doporučuje všem, kteří jsou vystaveni stresu, psychické, ale i fyzické zátěži. V dnešní uspěchané době, kdy se klade důraz především na výkon, je tak pomocníkem pro každého. Navíc je to přírodní produkt, který skvěle zapadne do zdravé výživy.

VYUŽITÍ SEMÍNKA

Konopné semínko pochází z tzv. technického konopí (odrůdy rostliny Cannabis L Sativa).

K dispozici je buď neloupané anebo loupané.

  • Neloupané konopné semínko má pevnou slupku, kterou je třeba rozkousat. Při kousání křupe, což se dá kulinářsky využít. Slupka je také bohatým zdrojem vlákniny, která přispívá k očistě střev a podporuje trávení.
  • Loupané konopné semínko má méně vlákniny, zato je stravitelnější a má jemnější chuť připomínající oříšky. Chutí jsou podobná semínkům slunečnicovým nebo sezamovým.

Konopná semena se hodí k přímé konzumaci, dají se jíst jen tak, ale i pražená. Neloupaná semínka je vhodné před konzumací naklíčit (ve vodě se zvyšuje jejich stravitelnosti i obsah bioaktivních látek).

Semínka konopí najdou také uplatnění jako ingredience mnoha pokrmů studené kuchyně. Přidávají se do nejrůznějších obilných kaší, müsli, ale i salátů, dokonce i čaje nebo piva. Připravuje se z nich mouka, pečivo, nejrůznější sušenky, krekry nebo také těstoviny, bramboráky, placky aj.

Jako ingredience zdravé kuchyně se využívá i konopný olej se zajímavou travnatou chutí a vůní.

Nenechte si to pro sebe

Podělte se s přáteli o recepty pro zdraví a pohodu na sítích! Budou rádi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *