ENCYKLOPEDIE

Chia semínko

Chia semínko je s velikosti pouze jeden až dva milimetry jedno z těch velmi drobných. O co menší semínko je, o to více se o něm mluví. Zatímco Aztékové semínka s oblibou konzumovali již před tisíci lety, moderní společnost jejich téměř zázračné složení objevuje teprve až v posledních letech. Paradoxně se tak semínka chia označují jako „potravina nového typu.“

Co je na těchto semínkách tak zázračného? Jaké je jejich složení, účinky a využití? Čtěte dále – vše se dozvíte!


SLOŽENÍ CHIA SEMÍNKA

Také chia semínko se řadí mezi olejnatá semínka. Na to ostatně poukazuje již název chia, který pochází z aztéckého slova „chian“ s významem „olejnatý, olejový“. Jde však o plnohodnotnou potravinu s 25 – 40% obsahem kvalitních olejů (tuků), ale také bílkovin a sacharidů.

Chia semínka zaujmou vysokým podílem omega 3 mastných kyselin (kyselina linolenová), dokonce se označují jako největší rostlinný zdroj této kyseliny. V jejich složení nechybí ani omega 6 mastné kyseliny (kyselina linolová), ale také antioxidanty, vitamíny (vitamín C, vitamíny B: thiamin, riboflavin, niacin, vitamín E) a minerály jako je vápník, železo, zinek, hořčík, draslík nebo fosfor. Mezi antioxidanty najdeme mj. fenoly, quercetina a kaempferol.

ÚČINKY NA ZDRAVÍ

Chia semínka se vyzdvihují zejména pro hydrofilní vlastnosti, tzn. že na sebe vážou vodu, a tím zvětšují svůj objem. Ve vodě semínka vytvářejí sliz podobný slizu ze semínek lněných. U chia semínek se častěji setkáváme s pojmem gel.

Chia semínka namočená ve vodě získávají gelovou konzistenci. Díky tomu se podílejí na hydrataci organismu. Napomáhají trávení a fungují jako prevence celé řady civilizačních chorob.

Chia semínka podporují metabolismus sacharidů, díky pozvolnému vstřebávání omezují výkyvy hladiny krevního cukru.
Stejně jako další semínka obsahují antioxidanty, brání tak poškození buněk volnými radikály nebo předčasnému stárnutí. Pro své složení jsou prospěšné pro pokožku, vlasy i nehty také přímo.

VYUŽITÍ SEMÍNKA

Chia semínka pocházejí ze šalvěje (Salvia hispanica L.), rostliny z rodu hluchavkovitých, která hojně roste v zemích Jižní a Střední Ameriky. Spolu s amarantem, kukuřicí a fazolemi se řadí k těm nejvýznamnějšímu potravinám starých Aztéků. Spojují se s aztéckými válečníky, kterým měla semínka chia dodávat sílu a zdraví, ale také aztéckými běžci, kteří semínka chia využívali pro posílení kondice a vytrvalosti. Chia však pro Aztéky byla více než potravinou. Ti si jich cenili natolik, že je využívali jako platidlo. Oceňovaná jsou však i v moderní společnosti a současné zdravé stravě.

Chia semínka mohou být buď bílá anebo hnědá, obě mají totožné účinky.

Chia semínka se dají jíst jen tak, vždy by však jejich konzumaci měla provázet dávka tekutin. Efektivnější je semínka předem namočit ve vodě – semínka nabobptnají a vytvoří tzv. gel nebo také chia pudink. Ten se pak dá využít jako součást nejrůznějších kaší, cereálií, dezertů či salátů. Poslouží i jako vegetariánská alternativa vajec či oleje.

Doporučená denní dávka chia semen je do 15 gramů.

Nenechte si to pro sebe

Podělte se s přáteli o recepty pro zdraví a pohodu na sítích! Budou rádi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *