Recepty, Zažívání, Zdraví

Nálev z lněných semínek

Semínka se běžně máčejí ve vodě. Říká se tomu probouzení semínka, a opravdu je to velmi jednoduchý, ale efektivní způsob, jak v semínku probudit život. V jednom malém semínku je totiž opravdu ukrytý život, život celé rostliny. Jsou tam veškeré živiny, které mu umožní růst a ze semínka se stát rostlinou plnou života.

Semínka mají schopnost přežít mnoho času zdánlivě neživá, stačí však voda (a nemusí to být ani pohádková živá voda) a všechno je rázem jinak. Proto je i macerát, resp. nálev z lněných semínek tak oceňovaný.

Lněné semínko ve vodě

Pokud jde o lněné semínko, na rozdíl od jiných semínek ve vodě běžně neklíčí. Přesto v něm voda probouzí život, aktivuje jeho výživný obsah a zvyšuje jeho hodnotu. To vše slibuje i nálev z lněných semínek, ve kterém semínka necháme několik hodin.

A je tu ještě jedna zvláštnost. Lněné semínko ve vodě vytváří zvláštní sliz. Tento sliz představuje vlastně rozpustnou vlákninu, která se hodí nejenom pro správnou funkci střev.

Sliz, kterému se říká také nálev představuje jeden z receptů lidového léčitelství, kde semínka lnu pochopitelně nemohou chybět. Dokonce je využívá i indická ajurvéda nebo tradiční čínská medicína.

Recept: NÁLEV Z LNĚNÝCH SEMÍNEK

Na lžičku semínek bude třeba cca 250 ml vody. To je vše.

Zalijte semínka vodou a nechte je odstát několik hodin.

  • Můžete si nálev přichystat večer, aby byl ráno připravení jako součást snídaně.
  • Anebo můžete začít ráno a dát si sliz večer před spaním. Pokud vás trápí zácpa, ráno by měl přijít její konec.

Jakmile má nálev slizovitou konzistenci, je připravený ke konzumaci.

Můžete sliz jíst jen tak, případně ho můžete dosladit medem. Nezapomeňte přitom semínka řádně pokousat, abyste získali všechny cenné živiny, které jsou chráněné pevnou slupkou.

Ne každému je pochopitelně konzumace slizu příjemná. To však neznamená, že si ho nemůžete pro zdraví dopřát. Prostě ho využijte v kombinaci s příjemnějšími pokrmy. Pokud vám sliz nesedí, přimíchejte ho do tvarohu, jogurtu, müsli, ovesné kaše apod. Můžete ho ochutit ovocem, třeba rozmixovaným banánem. Můžete ho přidat do smoothie.

Nálev nebo macerát? V bylinkářství se jako nálev spojuje s vodou, ale vařící. Ostatně některé recepty nálev ze lněných semínek doporučují právě s vařící, příp. teplou, nikoli zcela studenou vodou. Sliz se však vytvoří i ve vodě studené a navíc máte jistotu, že vysoká teplota zbytečně nezničila některé cenné látky. Bylinkářství zná i postup se studenou vodou, jen ho označuje jako macerát. V souvislosti se lněnými semínky se však častěji hovoří o nálevu, ač zpravidla užívá studenou vodu.

CHCETE VÍC?

  • Lidové léčitelství využívá lněná semínka také v podobě čaje (odvaru).
  • Nacházejí také vnější využití jako kloktadlo nebo protizánětlivý obklad na bolavé svaly, klouby nebo hnisavé rány.
  • A nakonec můžete semínka využít i jako zdravou ingredienci, třeba při přípravě snídaně nebo při pečení. Snadno z nich uděláte krekry nebo chipsy. Nechte se inspirovat našimi recepty.

Chcete semínka?

Tady se dají koupit:

Nenechte si to pro sebe

Podělte se s přáteli o recepty pro zdraví a pohodu na sítích! Budou rádi.

1 thought on “Nálev z lněných semínek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *